آشنایی با منابع و کیفیت های مختلف فیلم و سریال ها


هماهنگی زیرنویس با فیلم بستگی به سورس یا منبعی دارد که فیلم از آن گرفته شده است. مثلا زیرنویسی که با فیبم ریپ شده از روی دیسک های بلوری هماهنگ شده باشد اغلب مناسب نسخه ی HDTV همان فیلم که از روی تلویزیون ضبط شده است نیست و ناهماهنگی زمانی پیش می آید.

در زیر شما را با تعدادی از سورس های رایج فیلم ها و سریال ها آشنا میکنیم :

Remux

فایل استخراج شده بلوری که معمولا منو و اضافات آن حذف شده و با فرمت ISO منتشر میشود.

BDRip

به رلیزهایی گفته میشود که از روی سورس های اصلی بلوری و یا نسخه های Remux ریپ میشوند.

BRRip

رلیزهای انکود شده از نسخه های BDRip می باشند.

WEB-DL

این نسخه ها از روی سایتهای دانلود فایل اینترنتی مانند آمازون دریافت میشوند و اغلب دارای کیفیت بسیار مناسبی هستند.

WEB-Rip

رلیزهایی هستند که از روی شبکه های اینترنتی کپچر یا ریپ میشوند و کیفیت نهایی علاوه بر پارامترهای معمول پهنای باند کپچر کننده و تنظیمات کپچر هم تاثیر گذار است.

HDTV

رلیزهای کپچر شده از تلویزیون های HD میباشند که ممکن است لوگو و اعلان برنامه های شبکه پخش کننده هم در این رلیزها مشاهده شود.

DVD-R

فایل استخراج شده دی وی دی و بدون هیچ گونه انکد شدن میباشد که معمولا دارای فرمت ISO است.

DVDRip

ریپهای صورت گرفته از روی دیسک دی وی دی میباشند.

R5

ریپ شده از روی دی وی دی های ارائه شده در منطقه 5 (روسیه,هند,بخشی از افریقا …) کیفیت تصویر در این نوع در حد دی وی دی اصلی است ولی به دلیل اینکه دی وی دی ها در این منطقه به شکل دوبله شده عرضه میشوند صدا از سورس هایی جداگانه بروی آنها سینک میشود.

DVDSCR

و یا DVD Screener نسخه ایی از فیلم که پیش از عرضه نهایی برای منتقدین و یا اعضای انجمن های جوایز سینمایی
ارسال میشود. کیفیت این نسخه معمولا از DVD پایین تر است و ممکن است در برخی زمان های فیلم تصویر به شکل سیاه و سفید و به همراه متن های هشدار پیگیری کپی رایت به نمایش در آید.

R6

اگرچه این عنوان باید معنی ارائه در منطقه 6 را بدهد اما معمولا این نسخه ها در چین ارائه میشود و بر خلاف R5 به دلیل اینکه این نسخه توسط استودیو ارائه نشده و در بازار سیاه همزمان با اکران فیلم پخش میشود اکثرا دارای کیفیت بسیار پایینی میباشد.

CAM

این نسخه توسط یک دوربین دستی و در سالن سینما گرفته میشود و صدا نیز توسط میکروفون همین دوربین ضبط میشود و معمولا صدای حاضرین در سینما هم در میان فیلم شنیده خواهد شد.

این نسخه پایین ترین کیفیت موجود از یک فیلم است.

HDCAM

مشایه نسخه CAM میبادش با این تفاوت که توسط یک دوربین اچ دی از پرده سینما فیلمبرداری شده و کیفیت تصویر کمی واضح تر است نسبت به نسخه CAM.

TS

این نوع ریلیز از نظر کیفیت تصویر تقریبا شبیه CAM میباشد اما صدای آن از یک منبع خارجی ضبط شده است (این منبع معمولا Jack خروجی هدفون در صندلی مخصوص افراد با شنوایی ضعیف در سینماهاست). اکثر اوقات این ریلیز در یک سالن خالی سینما و یا از پنجره اتاقک آپاراتچی سینما و به وسیله دوربین های حرفه ای تر گرفته می شود ، در نتیجه کیفیت تصویر اندکی بهبود می یابد.

 

——————–

Proper
در صورتی که در رلیزهای قبلی یک فیلم ایراداتی مانند کیفیت ضعیف، ناقص و دارای عیب بودن… وجود داشته باشد. برای رفع ایرادات نسخه Proper رلیز میشود.

Repack
این ویرایش. همانند نسخه Proper است.

Cropped
این نوع از ویرایش ها اکثراً در مورد فیلم هایی به کار میرود که در روی سورس آن زیرنویس هاردکد (غیر قابل جدا شدن) وجود دارد. و انکودر برای حذف زیرنویس در هنگام انکد کردن اقدام به حذف تعدادی پیکسل به صورت ردیفی از پایین فیلم می کند.

 

 

ویرایش های مختلف:

Theatrical Cut
نسخه اصلی فیلم که در سینما به نمایش در می آید. این نسخه مطابق با سیاست های استودیوی سازنده که معمولا با اصل به موفقیت رسیدن در گیشه میباشد تغییراتی در نسخه نهایی ساخته شده اعمال میگردد، تغییراتی که ممکن است مورد تایید کارگردان باشند و یا خیر.

 

Director’s Cut
این نسخه را میتوان نسخه مقابل Theatrical Cut دانست، نسخه‌ایی مطابق با سلیقه و معیارهای کارگردان.

Extended Cut
نسخه‌ی کامل فیلم که بخش های حذف شده از نسخه سینمایی در آن موجود است. این نسخه دارای بخش هایست که کارگردان و یا تهیه کننده به دلایلی از جمله فروش بیشتر و یا حذف قسمت های غیر ضروری برای تمرکز بیشتر بروی داستان اصلی و کاهش مدت زمان فیلم, در نسخه سینمایی تصمیم به حذف آنها گرفتند.

Unrated
ممکن است کارگردان برای دریافت درجه سنی پایینتر از MPAA محبور به حذف برخی صحنه ها که محتوای خشونت آمیز  دارند شود. در این حالت کارگردان با حذف این صحنه ها نظر این موسسه را تامین کرده و در کنار نسخه اصلی نسخه ای با عنوان Unrated منتشر می کند، که این نسخه در واقع حاوی بخش های حذف شده در نسخه اصلی میباشد.

Limited
به این معناست که این نسخه به شکل محدود عرضه شده است.

 

نکته: تنها تعداد محدودی از فیلمها دارای نسخه های  Extended Cut یا Unrated می باشند و اکثر فیلمها تنها در یک ویرایش منتشر میشوند.

ربات زیرنویس یاب تلگرام